Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PortalForumLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ervina
Antare++
Antare++
Ervina


Numri i postimeve : 87
Registration date : 18/01/2009

Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome Empty
MesazhTitulli: Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome   Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome Icon_minitimeTue Jan 20, 2009 6:22 am

Google, "sunduesi i internetit", ka nisur shfletuesin e vet të internetit Chrome për t’iu bërë konkurrent Internet Explorerit dhe shfletuesit tjetër alternativ Firefox.


Shfletuesi i ri nga Google është dizajnuar ashtu që të jetë më i lehtë dhe më i shpejt në mënyrë që të mund të përballet sa më mirë me aplikacionet e ardhshme të uebit të cilat më së shumti do të mbështeten në video dhe multimedia, shkruan BBC.

Hapi i parë është lansimi i versionit eksperimental (BETA) për Windows i cili do të jetë i pranishëm në rreth njëqind shtete, derisa versionet për sistemet operative Linux e Macintosh do të janë në dispozicion diç më vonë.

Google edhe më tutje vazhdon më zhvillimin e aplikacioneve të internetit të cilat po bëhen çdo ditë e më të pranishme, siç janë Google Maps apo Picasa në të cilën mund të shfletohen fotografitë.

"Për ne më shumti ka qenë e nevojshme të prodhojmë jo vetëm shfletuesin, por platformën moderne për faqet e internetit dhe aplikacionet", ka deklaruar Sundar Pichai, zëvendëskryetar i Njësisë për produkte, në blogun zyrtar të Google.

Chrome versioni eksperimental fillon sot me shpërndarje në mënyrë që Google sa më parë të zvogëloj dominimin e Microsoftit në tregun kompjuterik.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Google sot lanson shfletuesin e internetit Chrome
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca Natyrore / Shoqerore :: Informatike-
Kërce tek: