Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PortalForumLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Interneti, gjimnastike per trurin

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Ervina
Antare++
Antare++
Ervina


Numri i postimeve : 87
Registration date : 18/01/2009

Interneti, gjimnastike per trurin Empty
MesazhTitulli: Interneti, gjimnastike per trurin   Interneti, gjimnastike per trurin Icon_minitimeTue Jan 20, 2009 6:19 am

Interneti i bën shumë mirë trurit të njeriut. Një studim amerikan, kundërshton supersticiozët, të cilët zvogëlojnë vlerat e network, duke e akuzuar se i bën më “budallenj” eksploruesit dhe dembelizon studentët.


Kërkimi, i vetmi në llojin e tij, udhëhiqet nga Gary Small, studiues në institutin e Neuroshkencës, tregon se si performancat konjektive të rriturve dhe të moshuarve që udhëtojnë në web, përmirësohen si dhe se si truri stimulohet pozitivisht nga kërkimet on line duke fituar funksione më të mira.

"Kërkimet në Internet, - shpjegon Small, - kërkojnë një bashkëpunim celebralë aktiv, që mund të ndihmojë në stërvitjen dhe përmirësimin e funksionit të trurit".

Ekspertët kanë bërë për herë të parë një studim më rezonancë magnetike funksionale, në trurin e disa vullnetarëve nga mosha 55 - 76 vjeçare. Ndërsa këta udhëtonin në web dhe bënin kërkime on line në testet e kontrollit të rezonancës është dalluar e njëjta rezonancë si edhe tek ata që lexonin një libër.

Nga studimi, del që përdorimi i Internetit ve në punë më shumë zona cerebrale në krahasim me leximin.

Sipas neurologëve, përdorimi i Internetit, më pak eksperiencë, mund të jetë një ushtrim i mirë për trurin në përmirësimin e saj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Interneti, gjimnastike per trurin
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Fjalor Interneti....
» Interneti, me i preferuari i amerikaneve per t'u informuar
» A ekziston shoqeria apo dashuria e vertet nga interneti..??

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca Natyrore / Shoqerore :: Informatike-
Kërce tek: