Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
PortalForumLatest imagesKërkoRegjistrohuidentifikimi

 

 Qyteti shkodra

Shko poshtë 
2 posters
AutoriMesazh
olta
Super Antare
Super Antare
olta


Numri i postimeve : 164
Registration date : 19/12/2008

Qyteti shkodra Empty
MesazhTitulli: Qyteti shkodra   Qyteti shkodra Icon_minitimeWed Jan 21, 2009 7:00 am

Shkodra
Historikisht Shkodra ka qenë një ndër qytetet kryesore shqiptare. Zhvillimin më të madh e mori në shekullin XIX. Më 1870 ajo kishte rreth 50 000 banorë. Historikisht Shkodra ka qenë një ndër qytetet kryesore shqiptare.

Historikisht Shkodra ka qenë një ndër qytetet kryesore shqiptare. Zhvillimin më të madh e mori në shekullin XIX. Më 1870 ajo kishte rreth 50 000 banorë. Historikisht Shkodra ka qenë një ndër qytetet kryesore shqiptare. Zhvillimin më të madh e mori në shekullin XIX. Më 1870 ajo kishte rreth 50 000 banorë. U bë nyjë e rëndësishme tregtare për gjithë Ballkanin, me 3500 dyqane, në zonën ku sot njihet si 'pazari i vjetër'.

Që më 1718, Shkodra ka patur agjensi konsullore në shumë vende të huaja. Si port konsiderohej Oboti, por sidomos Ulqini dhe më vonë Shëngjini. Gjatë viteve të Lidhjes së Prizrenit (1878), Shkodra u bë vatër e rëndësishme e lëvizjes kombëtare. Në këtë kohë, dega e Lidhjes në Shkodër kishte gardën e saj, e cila ishta nga më veprueset dhe ndihmoi në mbrojtjen e Plavës, Gucisë, Hotit e Grudës, si dhe në luftën e Ulqinit.

Shkodra ka qenë gjithashtu një vatër kulturore mjaft e rëndësishme. Përmendim këtu bibliotekën e Bushatllinjve dhe fototekën Marubi, e cila njihet si ndër më të vjetrat e Ballkanit dhe me vlera të pazëvendësueshme. Gjatë luftës ballkanike dhe luftës së parë botërore, Shkodra u bë pré e synimeve grabitqare të Malit të Zi dhe Serbisë. Popullsia shkodrane e mbrojti qytetin për shtatë muaj me radhë kundër ushtrive rrethuese, por më 23.04.1913, ushtritë serbo-malazeze hynë në qytet përmes tradhëtisë së Esat Pashë Toptanit.

Serbo-malazezët u detyruan të dilnin pas disa muajsh dhe Shkodra kaloi më vonë nën protektorat ndërkombëtar. Qyteti i kaloi qeverisë së Tiranës më 1920.

Shkodra mund të përmendet edhe si qendër e katolicizmit shqiptar. Ishte qyteti i fundit shqiptar që ra nën sundimin osman më 1479, dhe qyteti që kundërshtoi më së shumti ardhjen e komunizmit më 1944. Qytetarët shkodranë ishin të parët që rrënuan simbolet e diktaturës më 1989. Aty filloi edhe shkëndija e parë e protestave gjithëpopullore kundër komunizmit në fundin e vitit 1990.

Per tu lidhur me Shkodra Online klikoni ketu
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Baby_girl
Super Antare
Super Antare
Baby_girl


Female Numri i postimeve : 316
Registration date : 19/12/2008

Qyteti shkodra Empty
MesazhTitulli: Re: Qyteti shkodra   Qyteti shkodra Icon_minitimeWed Feb 04, 2009 1:33 pm

Qyteti shkodra 50008-Isa-Boletini-in-Shkodra-1
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Baby_girl
Super Antare
Super Antare
Baby_girl


Female Numri i postimeve : 316
Registration date : 19/12/2008

Qyteti shkodra Empty
MesazhTitulli: Re: Qyteti shkodra   Qyteti shkodra Icon_minitimeWed Feb 04, 2009 1:34 pm

Qyteti shkodra Shkodra55
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Baby_girl
Super Antare
Super Antare
Baby_girl


Female Numri i postimeve : 316
Registration date : 19/12/2008

Qyteti shkodra Empty
MesazhTitulli: Re: Qyteti shkodra   Qyteti shkodra Icon_minitimeWed Feb 04, 2009 1:34 pm

Qyteti shkodra 1998057-Rozafa_castle_and_lake_of_Shkodra-Shkoder
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Baby_girl
Super Antare
Super Antare
Baby_girl


Female Numri i postimeve : 316
Registration date : 19/12/2008

Qyteti shkodra Empty
MesazhTitulli: Re: Qyteti shkodra   Qyteti shkodra Icon_minitimeWed Feb 04, 2009 1:35 pm

Qyteti shkodra Shkodra1
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Baby_girl
Super Antare
Super Antare
Baby_girl


Female Numri i postimeve : 316
Registration date : 19/12/2008

Qyteti shkodra Empty
MesazhTitulli: Re: Qyteti shkodra   Qyteti shkodra Icon_minitimeWed Feb 04, 2009 1:35 pm

e di se ka plot por un fillova vazhdoni ju Smile
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Sponsored content





Qyteti shkodra Empty
MesazhTitulli: Re: Qyteti shkodra   Qyteti shkodra Icon_minitime

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Qyteti shkodra
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Qyteti Fieri
» Qyteti Berat
» Qyteti Lushnja
» Qyteti Elbasani
» Qyteti Vlora

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
 :: Shkenca Natyrore / Shoqerore :: Histori :: Qytetet Shqiptare-
Kërce tek: